Google Indexlenme

Indexlenme Nedir ?

Herhangi bir internet sitesinde yayınlanan yazıların, Google ön belliği alınma yani sayfanın Google’a eklenmesine Google Önbelleğe alma işlemi denir. Arama motoru genelinde ise tanımı şöyle yapabiliriz. Arama motorları (Google, Yandex vb..), yazının sitenizde olduğunu doğruladıktan sonra bu sayfayı kendi bünyesine ekler. Bu işleme ise Indexleme denir.

Büyük arama motorlarında bazen algoritmik problem ya da aşırı sayıda önbellek oluşmasıyla problem ortaya çıkıyor ve bu da akıllara “Google Indexleme süresi ne kadar?” sorusunu akıllara getiriyor. Böyle belli bir süre yoktur. Fakat GoogleBot’un ne kadar süre daha siteniz üzerinden veri alacağını ve çalışacağını öğrenebilirsiniz (https://www.searchenginegenie.com/tools/google-bot-last-accessed-date.php).

Hızlı Indexlenme ve Öne Çıkma

Google’da indexlendiniz ve artık siteniz, yazılarınız Google’da çıkıyor. Fakat alt sıralardasınız. Bu durumda ne yapmanız gerektiğini düşünüyor olabilirisiniz. Google’da önce çıkmak için bir sürü kriter vardır. Bunlardan en stratejik ve hızlısı reklam vermektir. Reklam vermek sadece ödeme yapmakla bitmiyor. Reklamın hedef kitlesinin belirlenmesi ve doğru etiketlerin kullanılması gerekli. Hedef kitlenin demografik özellikleri çıkartılmalı ve iyi bir stratejik plan yapılmalıdır. Gelelim diğer yollara; site trafiğiniz çok önemli, işlek bir sayfa iseniz öne çıkmanız hızlanacaktır. Siz bu süreçte içeriklerinizi güncelleyin ve farklı çalışmalar yapın. Başlıklarınızla öne çıkın. Tıklanma almanın en kilit noktası, yaratıcılığınızdır. Bunu güçlü bir şekilde kullanın. Eğer bir kurumsanız kesinlikle bu işi uzman ellere bırakın.

Google’da sitenizin tam olarak doğru bir şekilde önbelleğe alınmasını istiyorsanız ona yardım etmek için Google Search Console’dan site haritanızı oluşturup, eklemeniz gerekmektedir. Site haritanız, sitenizi en ayrıntılı şekilde Google’a yansıtacak olan araçlardan biridir. Uzun lafın kısası şu ki sitenizi her mecrada aktif bir şekilde kullanmalısınız ama şuna da dikkat edin, Google’ın kendi kuralları var ve her şeyin organik, doğal biçimde olmasına özen gösteriyor. Yapacağınız her adım organik ve doğal olsun. Sahtekârlıktan kaçının.

Sitenize özel arama yapıp, hangi sayfalarınızın nasıl indexlendiğini görebilir ve yanlışları görebilirsiniz. Google’da özel arama yapmak için “site:siteadınız.com” şeklinde aratın ve sonuçlara bakın. Search Console uyarısı alırsanız dediğimiz gibi site haritanızı oluşturmanız her şeyin doğru gitmesini sağlayacaktır.

Google Add Url’den sitenizi eklemeyi unutmayın. Google Add Url’ye vereceğiniz manuel bilgi Google ile sitenizin ilk tanışması olabilir. Site başlığınız düzgün ve ilgi çekici olsun. Sizi anlatan kısa ve öz bir cümle olmasına dikkat edin.

Menü