Metaverse Nedir? Yaşamaya Hazır mısınız?

Her şey Facebook’un ait olduğu holding adınının Meta olarak değiştirildiğini açıklamasıyla başladı. Mark Zuckerberg, ​​“bir Metaverse şirketi” olacağını duyurduğundan itibaren neyle karşı karşıya kalacağımızı anlamaya çalışıyoruz. Metaverse nedir? Kripto para mı, yeni bir oyun mu? Yoksa akıl sınırlarını zorlayan başka bir dünya mı?

Yunanca “ötesi” anlamına gelen “meta” kelimesinden esinlenen “metaverse” terimi, Neal Stephenson’ın 1992’de yayınlanan ve Mark Zuckerberg’in başucu kitabı olan The Virtual Samurai adlı distopik romanından gelmektedir. Kitapta, metaverse Dünya çapındaki fiber optik ağı üzerinden halka sunulan ve sanal gerçeklik gözlüklerine yansıtılan ortak bir hayali yerdir. Geliştiriciler, bu sanal alan içerisinde binalar, parklar, işaretler ve ayrıca uçsuz bucaksız havai ışık gösterileri, üç boyutlu uzay-zaman kurallarının göz ardı edildiği özel mahalleler ve serbest savaş bölgeleri gibi gerçekte var olmayan şeyler inşa edebilirler.

Metaverse Nedir?
Metaverse henüz gerçekçiliği sağlanmış bir terim olmasa da internet aleminin gideceği yön olarak kabul görüyor. Henüz standart bir tanımı olmadığı için açıklamak güç olabiliyor. Metaverse’ü birbirimizle bağlantı kurma biçimimizde devrim yaratacak bir ilerleme olarak kabul edebiliriz.

Zuckerberg’e göre metaverse: “Daha da sürükleyici ve somutlaştırılmış bir internet.”

Microsoft ise metaverse’ü insanların, yerlerin ve şeylerin dijital bir temsilinin yaşadığı dijital bir alan olarak tanımlıyor.

İnternet Profilinizin Dünyasında Yaşayın
Kendinizi bir web sitesinde veya sosyal medya ağında bir kullanıcı adı veya profil resmi ile temsil ediyor olabilirsiniz. Metaverse dünyasında ise hareket edebilen, konuşabilen veya hareketli eylemler gerçekleştirebilen özelleştirilebilir bir avatarla temsil edebileceksiniz. Oluşturduğunuz sanal profilin dünyasını tıpkı gerçek dünya gibi deneyimleyebilirsiniz.

Düşünün, sanal bir oyundasınız. Kullandığınız VR teknolojileriyle kendinizi o oyunun içinde buluyorsunuz. Oyundaki başka bir arkadaşınızla gerçek dünyadaki gibi buluşabilir, vakit geçirebilir yeni deneyimler yaratabilirsiniz. Üstelik tüm bunları gerçek hayatın bir kopyası olacak gerçeklikte düşünün.

Geleceğimiz Metaverse mü?
Şirketler şu anda metaverse’de ilk hamle avantajını arıyor. Microsoft, metaverse iş platformu olan Mesh’i kurdu ve metaverse için yatırımlar yapmaya başladı. Birçok çalışma yürütüyor ve geleceğin burada olduğuna dikkat çekiyor. Aynı zamanda Facebook’un adını Meta olarak değiştirmesi ve Avrupa Birliği’nden 10 bin kişiyi işe almayı planlaması ise bu alanda merakı iyiden iyiye arttırıyor.

Ready Player One
“Çöküşün eşiğindeki bir dünyada yetenekli bir oyuncu, muazzam bir sanal gerçeklik evreninin mülkiyetini kazanmak için bir dizi görevde komutayı üstlenir.”

Metaverse dünyasını daha iyi anlamak için Netflix’in “Ready Player One” filmine göz atın. Ernest China’nın başka bir romanından uyarlanan Steven Spielberg’in Ready Player One adlı romanı, Wade Watts’ın 2045’in dünyasında yaşadığı bir bilim kurgu filmi. Herkes sanal bir dünya olan OASIS’te gezinmek için neredeyse tüm zamanını bir sanal gerçeklik gözlüğüyle geçiriyor. Bu dünyanın yaratıcısı James Halliday, ölümünden önce bir Paskalya yumurtası saklıyor ve büyük bir hazine avı başlatıyor. Yarışmanın sonunda kazanan büyük bir servet kazanacak ve OASIS’in kontrolünü ele geçirecektir.

Arkadaşlarınla Paylaş!
Menü