Sosyal Medyasız Bir Hayat Düşünülebilir mi?

Sosyal medya artık hayatımızda büyük bir alan sahibi. Bu durum hayatımızdaki her şeyin dijitale dönüşmesine de ön ayak olmuş durumda.

Peki sosyal medya ile birlikte neler değişti?

Fotoğraf çekmek, herkes için keyifli ve önemli bir konu oldu. Yorum yapmak, beğeni göndermek insanlar arası iletişimin kopmamasını sağladı.

Dijitalleşen dünya beraberinde yeni meslekler ortaya çıkardı. Bazısına göre “havadan para kazanmak” olarak görülse de youtuber, tiktoker, influencer gibi meslekler doğdu.

İnsanlar; yediklerini, giydiklerini, gezdiklerini hatta satacakları ürünleri bile sosyal medya sayesinde diğer insanların gözleri önüne serebilme fırsatı buldu.

Markalara sınırsız reklam alanı sağlayan ve daha fazla insana ulaşmayı mümkün kılan sosyal medya, hedef kitlenin nabzını tutabilmek içinde büyük kolaylık sağladı. İyi-kötü her yoruma açık olan bu mecra, markalar için objektif yorumcular topluluğunu da oluşturuyor.

Peki ya sosyal medya olmasaydı?

Bir kesimin hiç sevmediği bu mecra, belki hayatımızda bazı şeyleri daha bilinir ve görünür yaptı. Hatta hayat kolaylaştırdı diyebilir miyiz?

Kadına şiddet sizce neden bu dönemde daha fazla? Çünkü artık görüyoruz. Instagram gibi platformlar sayesinde, hemcinslerinin cesur haykırışları birçok kadın için ilham oldu. En önemlisi yalnız olmadıklarının farkına vardılar.

Sosyal medya bir anlamda da insanlar arası dayanışmayı sağladı. Yardıma ihtiyacı olan herkesin imdadına koştu. Kimi zaman hayvan dostlarımıza yardım buldu, kimi zaman hastane masrafları ödenemediği için tedavi olamayan çocuklara yardım eli oldu.

Yıllardır ev hanımlığı yapan annelerimiz; Instagram, Youtube, Tiktok sayesinde fenomen oldu. El emeklerini satarak girişimci kadınlar oldular.

Hala sosyal medyasız bir hayatın daha iyi olabileceğini düşüneniniz var mı?

Hayatta her şey için geçerli olan bir gerçek var; iyilik için kullanırsan iyi, kötülük için kullanırsan kötü. Bu gerçeği unutmadan, sosyal medyanın nimetlerinden yararlanmak herkes için daha sağlıklı olacaktır.

Arkadaşlarınla Paylaş!
Menü