Instagram Reels Ne Demek?

Fotoğraf paylaşmak, arkadaşlarınızın fotoğraflarını beğenmek ve yorum yapmak, başta sadece Instagram’da yapabileceğiniz her şeydi. Ancak Instagram o zamandan beri kısmen rakiplerinin ne yaptığını kontrol ederek, bu özellikleri veya stratejileri kopyalayarak ve onları geliştirerek çok uzun bir yol kat etti.

Bunun en iyi örneklerinden biri, doğrudan Snapchat’ten aldığı Instagram’ın Hikayeler özelliğiydi. Instagram Hikayeler kullanımı Snapchat’in ötesine geçti ve özellik o kadar popüler oldu ki Facebook ve hatta YouTube tarafından kabul edildi.

Şimdi Instagram aynı şeyi tekrar yaptı, son zamanlarda giderek daha popüler olan TikTok platformuna bir kullanım davası açtı. Reels, kullanıcıların Instagram’da bir müzik ve kullanıcı tarafından oluşturulan Reels medyası kataloğunu kullanarak ilgi çekici, eğlenceli ve kısa videolar oluşturmasına olanak tanıyor.

  • Bu Köşede TikTok Var

TikTok, bir zamanlar çok popüler olan ama şimdi geçersiz olan Vine uygulaması için dikey bir video platformu. Eğlenceli ve biraz dikkat çekici olması gereken 15 saniyelik kısa videolar içeriyor. TikTok, özellikle Z kuşağı ile popülaritesini hızla arttırdı. Aylık 800 milyon aktif kullanıcıya sahip ve bu kullanıcıların %50’sini 24-34 yaş grubundaki kullanıcıları, %26’sını ise 18-24 yaş grubundaki kullanıcıları kapsıyor.

TikTok bu kadar hızlı büyüyen ve bu kadar ilgi gören bir sosyal medya platformu olunca, Instagram bu konuda harekete geçme zorunluluğu hissetti.

 

 

  • Bu Köşede de Reels Var

Reels Instagram’ın Hikayeler için son özelliği. Reels’in birincil amacı, TikTok ile doğrudan rakip olmak dışında, özel Keşfet bölümünde popüler olma olasılığı ile eğlendirmek. Reels henüz tüm Instagram kullanıcıları tarafından kullanılamıyor. Bunun yerine, zaman içinde yavaşça yayılıyor. Brezilya’daki kullanıcılar bu özelliğe ilk erişenler oldu. Şu anda bu özelliğin kullanıma sunulmasının yakın gelecekte nasıl görüneceği ise bilinmiyor.

Arkadaşlarınla Paylaş!
Menü