MARS KREDİSİ

SpaceX’in kurucusu, Tesla Motors ile PayPal’ın kurucu ortaklarından olan Elon Musk, Mars’a gitmek isteyen ancak bunun için gerekli maddi güce sahip olmayanlar için yeni bir teklifle gündeme geldi. Musk, sunduğu teklifte bir borçlanma sistemi önererek yeterli parası olmayanların da Mars’a gidebilmesinin önünü açmayı hedefliyor.

 

 

Elon Musk, Ay’a, Mars‘a ve farklı gezegenlere insan taşımayı hedefledikleri “Starship” adlı roketin tanıtımını gerçekleştirdi.

SpaceX’in Texas’taki üssünde yeni roketini tanıtan Musk, uzay aracının ”Mk1” versiyonunun bir ya da iki ay içinde test kapsamında fırlatılacağını söyledi.

 

 

Hayalleri arasında dünya dışında insan kolonileri kurulması ve uzay turizminin mümkün hâle getirilmesi olan Elon Musk, Mars yolculuğu için kredili sistemi önerdi. Uzayda yerleşik düzen kurulabilmesi için insan gücünün gerektiğinin farkında olan Elon Musk, insanların kızıl gezegene erişebilmesi için elinden geleni yapmaya kararlı. Söylenenlere göre yapılacak yolculukların her birinde 100 kişi yer alacak, bu kişiler de şehirlerin kurulmasında aktif rol sağlayacak.

 

 

Mars yolculukları oldukça pahalı ve şu anda gidiş-dönüş uzay gemisi biletlerinin tahminen 500 bin dolar olacağı düşünülüyor. Elon Musk ise amacının ‘’bu yolculukların ABD’de bir ev fiyatına yapılabilmesi’’ olduğunu açıklıyor.

Normal bir ev kredisi ile Mars bileti kredisi tabii ki farklı şeyler. Aldığınız bir evi daha sonra satabiliyorsunuz fakat Mars biletini satmak mümkün olmuyor. Ayrıca işin finansal boyutu da farklı. Ev kredileri bir mülk için verildiğinden uzun vadeli ancak ihtiyaç kredileri o kadar uzun vadelere erişemiyor. Fiyatlar, kredili sistem teklifine kaç kişinin katıldığına bağlı olarak belirlenecek. Elon Musk bu sistem için arz ve talep ilişkisine işaret ediyor.

 

 

Musk’ın kredi önerisindeki şartları arz/talep dengesi belirleyecek. Alınacak kredinin de Kızıl Gezegen’de meslek sahibi olunduktan sonra geri ödenmesi şeklinde bir proje oluşturuluyor.

KAYNAKLAR:

https://shiftdelete.net/elon-musk-mars-yolculugu-icin-kredili-sistem

https://www.webtekno.com/elon-musk-mars-yolculuk-kredi-onerdi-h84054.html

Menü