NFT ve Markaların Hamleleri

Yeni zengin olma umudumuz mu, teknolojik yaşamın son meyvesi mi, hak ettiği değeri bulma yeri mi? Nedir bu NFT? Non-Fungible Token açılımına sahip NFT, en temel çeviriyle “değiştirilemez jeton”, en özet bilgiyle sahip olunan dijital varlıklar olarak tanımlanabilir. Belki bir dijital resim, belki bir video belki de bir tweet… Her biri birer NFT olabilir.

Son zamanlarda Twitter CEO’sunun attığı ilk tweeti NFT platformunda 2.5 Milyon Dolar’a satmasıyla bu kavramla tanışmış olabilir ve konuya yükselmiş olabilirsiniz. Basit haliyle ifade etmek gerekirse NFT, dijital sanat eserlerinin dijital mülkiyet haklarını satın almak ya da satmaktır. Fiziksel koleksiyonerliğin dijital versiyonu olarak da yorumlamak mümkün. Etkinlik bileti, makaleler, basit bir tasarım… Şansınızı her alanda deneyebilirsiniz. Özellikle bu Gucci hayaletinin 3600 dolara satıldığını düşünürsek şansınız epey yüksek. (Bu bir yatırım tavsiyesi değildir)

Ethereum blokzincirinin bir parçası olan NFT ögesi arzu edildikçe değeri artıyor. Aynı zamanda NFT’lerin bir topluluk yönü de bulunuyor. Örneğin, bazı sanatçılar alıcılarının erişebildiği bir kanal kurarak özel bir kulüp oluşturabiliyor.

Ya Markaların NFT Atılımları?
Taco Bell isimli fast food restoran zinciri, yakın zamanda beş taco esintili gif illüstrasyonundan oluşan NFTacoBell koleksiyonunu piyasaya sürdü ve 30 dakika içinde tükendi. NFT’lerin orijinal ilk alıcıları da bir yıllık ücretsiz Taco Bell ile ödüllendirildi.

P&G ailesinden tuvalet kağıdı markası olan Charmin, yetenekli illustratörlerle işbirliği yaparak dijital bir tuvalet kağıdı oluşturdu. Yakın zamanda açık artırmayla satışa sunacak.

Lüks saat markası Jacob & Co., sosyal kanallarında NFT platformu ArtGrails ile işbirliği yaparak ilk NFT lüks saat lansmanını yapıyor. 4 Nisan’da ArtGrails, Jacob & Co.’nun iç tasarım ekibi tarafından türünün tek örneği bir NFT saati açık artırmayla satışa çıkaracak.

Yakın zamanda bu örneklerin hızla artacağını söylemek başarılı bir öngörü olacaktır. Her şey bu kadar hızlıyken markanızın geride kalmasını istemiyorsanız bizimle iletişime geçin. Sizin için yenilikleri takip eden ve stratejinize uyumlayan bir reklam ajansı var; Unico Digital!

Arkadaşlarınla Paylaş!
Menü