Sosyal Medya Yasası: Zaman Daralıyor!

1 Ekim’de yürürlüğe girmiş olan, temsilci bulundurma yükümlülüklerini içeren sosyal medya yasası için tanınan yasal sürenin ilk aşaması doldu. Yasal sürenin sona ermesi ile Türkiye’ye temsilci atamayan sosyal medya platformlarından başta; Facebook, Instagram, TikTok ve Youtube olmak üzere 10’ar milyon lira ceza kesildi.

Sosyal Ağ Sağlayıcılarından Neler Talep Edilmişti?

 • Türkçe yapılan başvuruların Türkçe cevaplanması,
 • Sosyal ağ sağlayıcılarının, kişi başvurularına dair 6 ayda bir rapor sunma şartı,
 • Kişisel hakların ve özel hayatın gizliliğinin ihlali karşısında yapılan şikayetlere ağ sağlayıcıları tarafından 48 saat içinde cevap verme zorunluluğu,
 • Sosyal ağ sağlayıcılarının, Türkiye’deki kullanıcı verilerinin Türkiye’de barındırmaya yönelik tedbir alması.

Yanı sıra şikayetler hakkında yasal zorunluluğunu yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcılarına 5 milyon lira, rapor sunmayanlara 10 milyon lira idari para cezası kesebilecek.

Sosyal Medya Yasasının Kullanıcılara Tanıdığı Haklar Neler?

 • Unutulma Hakkı

Kullanıcı; internet aramalarında adıyla ilgili çıkan tüm haberlerin, fotoğrafların, videoların ve benzeri içeriklerin “unutulma hakkı” çerçevesinde tamamen kaldırılmasını talep edilebilir. Bu hakkını kullanmak isteyen kişi, öncelikle arama motoru şirketine bu talebini iletmek zorunda. Eğer şirket bu talebe olumsuz bir yanıt verirse ya da yanıt vermezse, kullanıcılar Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na başvurabilir.

 • 48 Saat İçinde Cevap Alma Hakkı

Türkiye’de açılacak temsilciler aracılığıyla suç teşkil eden içeriklerin şikayetleri direkt olarak iletilebilecek. Temsilci bu içerikleri inceleyecek ve eğer doğruysa bunları silecek. Bu süreç 48 saat içinde çözümlenecek ve temsilciler kullanıcıyla iletişime geçeceklerdir.

 • Kullanıcının Sosyal Ağ Temsilcisini Tanıma Hakkı

Türkiye’de bulundurulacak sosyal ağ temsilcisi Türk vatandaşı olmak zorunda. Kullanıcılar bu kişinin şirket bilgilerine ulaşabilecek ve şeffaf bir şekilde temsilciler ile iletişim kurabilecek.

Peki Şimdi Ne Olacak?

Günlük hayatta en çok kullandığımız sosyal medya platformlarına ilk aşama olarak 10 milyon lira para cezası kesildi. Peki şimdi ne olacak?

 • Öncelikle bu kesilen cezadan itibaren 30 gün içinde yine gerekliliklerini yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcılarına 30 milyon lira daha idari para cezası kesilecek.
 • Verilecek 2. cezanın ardından yükümlülükler yerine getirilmemeye devam edilirse sosyal ağ sağlayıcılarının reklam vermesi yasaklanacak.
 • Reklam verilmesinin yasaklanmasından itibaren 3 ay içinde yükümlülüklerini yerine getirmemeye devam eden sosyal ağ sağlayıcılarının internet trafiği bant genişliği %50 daraltılacak.
 • Tüm bu uyarılara uymayan sosyal ağ sağlayıcılarının internet trafiği bant genişliği %90 daraltılacak.

Sosyal ağ sağlayıcıları, bu süreç sonunda bile Türkiye’de temsilcilik açmayı kabul ederlerse, o zamana kadar kesilmiş tüm idari cezaların dörtte biri tahsil edilecek, reklam yasağı kaldırılacak ve internet trafiği bant genişliği için yapılan daraltmalar sonlandırılacaktır.

Ülkelerde temsilcilik açmayı ve veri paylaşımına pek sıcak bakmayan sosyal ağ sağlayıcılarının ilerleyen günlerde nasıl bir yol izleyecekleri herkes için merak konusu.

Arkadaşlarınla Paylaş!
Menü