Whatsapp’ta Yaprak Dökümü

2 milyar kullanıcıya sahip olan ve bildiğiniz üzere kullanıcılarına kaliteli, ücretsiz ve reklamsız bir hizmet sağlayan Whatsapp, zorunlu gizlilik sözleşmesini duyurması sonrası sosyal medyada büyük tepki gördü. Şunu da belirtelim ki 8 Şubat 2021 tarihine kadar bu sözleşmeyi onaylamayan kullanıcılar, Whatsapp kullanamayacak. Whatsapp’ın sözleşmeyi diretmesiyle birlikte kullanıcılar, daha güvenilir gördüğü Telegram’ı indirmeye başladı. 

Whatsapp Ne İstiyor?

Yayınlanan sözleşmeyle, 8 Şubat’ta Whatsapp ve Facebook verilerini birleştireceğini kullanıcılarına duyurdu. Sözleşme ilkelerinde, “Hizmetlerimizin ve Facebook Şirketi Ürünleri dahil bu şirketlerin sunduğu olanakların yürütülmesi, sunulması, iyileştirilmesi, anlaşılması, özelleştirilmesi, desteklenmesi ve pazarlanması amacıyla bu şirketlerden aldığımız bilgileri kullanabiliriz ve bu şirketler de bizim onlarla paylaştığımız bilgileri kullanabilirler.” ifadeleri yer alıyor. 

Bu güncelleme hakkında çok fazla bilgi kirliliği olan şu günlerde Facebook Türkiye Direktörü Derya Matraş’ın açıklamasını sizlerle paylaşalım. Açıklamada; Whatsapp olarak insanların uygulama üzerinden alışveriş yapmalarını ve işletmelerden destek almalarını kolaylaştırmak istemeleri, işletmelerin Whatsapp üzerinden müşterileriyle iletişimlerine yardımcı olmak adına güncelleme yaptıklarını, Whatsapp’taki konuşmaların uçtan uca şifrelendiğini ve Facebook dahil olmak üzere hiçbir üçüncü şahsın ya da kurumun mesajları okuyamadığını belirterek güncellemenin sadece Whatsapp işletme hesaplarıyla ilgili olduğu yer alıyor. 

Sözleşmenin yarattığı kafa karışıklığıyla beraber bilgilerinin paylaşılmasını istemeyen kullanıcılar ise alternatif bir uygulama arayışına girdiler. Kullanım şekli, tasarımı, genel özelliklerinin benzerliğiyle bilinen Telegram insanlara daha çok Whatsapp’ın ikamesi gibi gelirken son gelişmelerle birlikte büyük bir ilgi gördü. 

500 milyon kullanıcıyı aşan Telegram’ın özellikleri neler?

  • Bulut tabanlı mesajlaşma uygulaması olan Telegram’da dosya gönderim sınırı 2GB iken bu sınır Whatsapp’ta 100MB.
  • Grup üye sayısının kapasitesi 200.000 kişidir.
  • Gizli sohbet özelliği bulunuyor. Uçtan uca şifreli sohbetlerinize zaman atayarak belli bir süre sonra silinmesini sağlayabilirsiniz. Fakat normal sohbetlerde uçtan uca şifreleme yoktur. 
  • SIM kartı olmadan da kullanılabilir, Whatsapp için aynı durum söz konusu değil.
  • Sonradan mesaj düzenleme, sohbeti iki taraftan da silebilme özelliği varken Whatsapp sadece belli bir süre içerisinde mesajınızı silebilme imkanı sağlıyor. Ayrıca Telegram’da mesajlar bir süre sonra kendiliğinden siliniyor. 
  • Bir kişi ekran görüntüsü aldığında karşı tarafa bildirim gidiyor.
  • Nick üzerinden iletişim kurabilir veya konum özelliği kullanılarak yakın çevredeki kişileri görebilir ve gruplara katılabilirsiniz. 
  • Whatsapp’ta telefon numarasını bilmediğiniz bir kişiye mesaj atamazken, Telegramda böyle bir gizlilik bulunmuyor. 
  • Kanal kurma özelliği bulunan uygulamada, kanal kurucusu kimlerin gönderi paylaşabileceğine dair karar verebilme yetkisine sahip.

Bu tür ücretsiz uygulamaların bir şekilde kazanç elde etmesi gerekiyor. Geçtiğimiz aylarda yapılan bir diğer açıklama ise Telegram’ın 2021 yılında uygulama içinde reklam yayınlayacak olması yönündeydi. Açıklamaya göre; özel konuşmalarda değil ama grup ya da kanal sohbetlerinde kullanıcılara reklamlar gösterilecek. 

Talep gören bir diğer uygulama Signal

Elon Musk’ın “Signal kullanın” tweeti üzerine kullanıcılar Signal’i de indirmeye başladı. Diğer bütün uygulamalardan daha güvenilir olduğu iddia edilen Signal, toplanabilecek ancak kişilerin kimliğiyle ilişkilendirilmeyecek veri olarak sadece telefon numarası istemektedir. Signal sohbetlerin uçtan uca şifrelenerek güvence altında olduğunu belirtiyor. 

Son günlerde en çok indirilen mesajlaşma uygulamaları arasında Turkcell’in uygulaması olan Bip de yer alıyor.

9 Ocak tarihinde Turkcell CEO’su Murat Erkan’ın Twitter’da yaptığı açıklamaya göre Bip, son 24 saatte 1 milyondan fazla kişi tarafından indirildi. Bip’in kullanıcılarından istediği veriler; diğer şirketlere ait uygulamalarda ve web sitelerinde sizi izlemek için oyun içeriği, müşteri desteği, cihaz kimliği, ürün etkileşimi ve kullanım verileri, sizinle ilişkilendirilebilecek müşteri desteği ve performans verileri. Bip’in diğer uygulamalara göre daha detaylı veri kaydeden bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz.

Telegram, Signal ve Bip 11 Ocak 2021 Pazartesi günü itibariyle Google Play’de en çok indirilen ücretsiz uygulamalar arasında ilk 5’e girdi.

Genel olarak değerlendirmek gerekirse verilerimiz her zaman bir yerlerde işleniyor ve kullanılıyor. Hangisini seçeceğiniz sizin tercihiniz. 🙂 

Arkadaşlarınla Paylaş!
Menü