Z Kuşağı İle Yeniden Şekillenen Pazar Dinamikleri

1996 sonrası doğan nesil Z kuşağı olarak adlandırılıyor. Bu kuşak Y kuşağına göre grup çalışmasına daha yatkın ve kendi kendini yönlendirebilme özelliklerine sahiptir. Günümüzün aktif ve etkili kuşağı; dünyada tüketim, iletişim ve ilişki konularında değişikliklere yol açıyor. McKinsey & Company, Z kuşağının yarattığı değişikliklerle ilgili öne çıkan verileri yayınladı.

McKinsey araştırmalarına göre; aslında milenyum kuşağı ile başlayan değer odaklılık, Z kuşağı ile daha baskın hale geliyor. Bir şirketin; misyonu, amacı ve toplumda yarattığı değer Z kuşağı için belirleyici bir özellik olmakla beraber seçim kriterlerini de etkiliyor. “Lüks” kelimesinin anlamı da pazarı belirleyen Z kuşağıyla beraber değişiyor. Sırf marka diye bir ürünü almak yerine, onları farklı ve özel kılan ürünler almayı tercih ediyorlar.

Z kuşağının alışveriş anlayışı da çok farklı. Bilindik markalar yerine; Instagram, pop-up ve özel butikleri tercih ediyorken, market alışverişlerinde ise online kanallardan ihtiyaçlarını gidermeyi tercih ediyorlar.

Markalar iletişimi doğru kurgularsa Z kuşağını yakalar.

McKinsey araştırmalarına göre, eğer bir markanın söylemi ile eylemi eşleşmiyor ise bu Z kuşağının gözünden kaçmayacaktır. Bu durum karşısında genç kuşak marka değişikliğine yönelecektir. Dolayısıyla markaların söylem ve eylem eşitliğine dikkat etmeleri gerekiyor.

Z kuşağı için marka değil, markanın deneyimi önem arz ediyor. Bu yüzden küçük ölçekli markaların büyümesi artık daha hızlı. Bu kuşak, satın alma süreçlerinde yeni olanı deneyimlemekten hoşlanıyor. İsmi olan bir markadan alışveriş yapmak onların öncelikli kriteri değil.

Markalar, tüketicileri için yeniliğe açık olmalı ve kendilerini tercih etmeleri için onlara sürekli olarak bir neden sunmalıdır.

Z Kuşağının Üç Temel Tüketim Alışkanlığı

Z kuşağı tüketicileri, McKinsey araştırmalarına göre üç temel özellik ile ayrılıyorlar. Bunlar;

  • Fiyat odaklılar

Bir ürün ya da hizmet için ayırılan bütçe konusunda hassas olanlar.

  • Kalite odaklılar

Bir ürün ya da hizmetin kalitesine oldukça dikkat eden ve bu konuda bütçe hesabı yapmayanlar.

  • İmaj odaklılar

Onlar için bir ürün ya da hizmetin kendilerini yansıtması önemlidir. Bu grup dış görünümüne dikkat ederken aynı zamanda satın aldıkları ürün ile kendilerini özelleştirir ve bununla anılmak, ayrılmak isterler.

Hedef kitlenin en önemli dilimi olan Z kuşağı, tüm bu araştırmalarla pazar dinamiklerine yön vermeye devam ediyor. Peki siz Z kuşağı için ne kadar hazırsınız?

Arkadaşlarınla Paylaş!
Menü