Biz de seni özlemiştik Wikipedia

Geçtiğimiz dönemde Facebook sayfası üzerinden #WeMissTurkey (Türkiye’yi özledik) hashtag’iyle bir kampanya başlatan Wikipedia ile özlem sona eriyor! 29 Nisan 2017’den beri erişimin yasak olduğu Wikipedia artık Türkiye’de erişime açıldı.

 

Wikipedia “Suriye iç savaşına dış müdahaleler” ve “Devlet destekli terörizm” başlıklarında Türkiye ile ilgili yer alan içerikler sebebiyle 2017 yılında erişime kapatılmıştı.

Anayasa Mahkemesi’nin, Wikipedia’nın erişime kapatılmasını hak ihlali sayan kararının gerekçesi, Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Böylece Wikipedia’nın yeniden erişime açılması için süreç başlamıştı.

Anayasa mahkemesi, oy çokluğu ve 6 üyenin karşı oy yazısıyla alınan kararı Ankara 1. Sulh ceza mahkemesine de gönderdi. Mahkemenin kararı bilgi teknolojileri ve iletişim kurumuna iletmesiyle birlikte Wikipedia erişime açıldı.

 

 

Anayasa mahkemesi, kararın gerekçesinde, Wikipedia’nın kapatılmasının demokratik toplum düzeninin gereklerine uymadığını vurguladı. Wikipedia’nın kapatılmasını haklı gösteren vahim nitelikte bir içerik olmadığı belirtildi.

 

 

Peki biz yokken Wikipedia’da neler değişti

Dijital ansiklopedi Wikipedia’ya 29 Nisan 2017’den beri Türkiye’den erişilemiyordu. Bu süre zarfında platforma pek birçok teknik güncelleme yapılmıştı.

Ancak bu güncellemelerin dışında kullanıcı alışkanlıklarını değiştirecek birkaç yenilik de kullanıma sunuldu.

ÖN İZLEME ÖZELLİĞİ 

Wikipedia platforma yaptığı güncelleme ile sayfalara ön izleme özelliği getirdi. Bu yeni özellik okuyuculara sağladığı açılır pencere sayesinde, bağlantının devamındaki makale hakkında daha fazla içerik sunacak.

Kullanıcılar bir Wikipedia sayfasını okurken metin içerisindeki hyperlink’li (mavi renkli) kelimelerin üzerine geldiklerinde tıklamalarına gerek kalmadan yeni sayfanın özetini okuyabilecek.

 

 

 

MOBİL İÇİN KARANLIK MOD

Bu süre içinde platforma yapılan başka bir güncelleme sayesinde  iPhone ve iPad kullanıcıları Karanlık Mod özelliğine kavuştu. Söz konusu özellik cihazlarda pil tasarrufu yapılmasına imkan tanıyor.

 

KAYNAKLAR:

https://www.magazinci.com/icerikler/teknoloji/wikipedia-ile-ilgili-flas-gelisme-turkiye-rsquo-de-erisime-aciliyor_66575.html
https://tr.sputniknews.com/turkiye/202001151041014541-btkdan-Wikipedia-aciklamasi/
https://www.ntv.com.tr/teknoloji/son-dakika-wikipedia-turkiyede-erisime-aciliyor-biz-yokken-wikipediada-neler,2fSOyQyaD0y4HzqQsCY2Lw

Menü