CLUBHOUSE 101

Yeni sosyal medya ağımız Clubhouse hakkında daha önce detaylı bir içerik kaleme almıştık. Nedir, ne değildir diyorsanız öncelikle sizi buraya alalım: https://unicodigital.com/clubhouse-davetiyesi-ektedir/

Görüyoruz ki sorular tükenmiyor, o halde detaya inelim ve soru işaretlerini silelim.

Adım Adım Clubhouse

 Buraya davetiyeyle girebileceğinizi belirtmiştik. Uygulamayı indirdiniz, davetiyeniz ile üye oldunuz ve işte bu da anasayfanız. “Görüyorsunuz anlatmaya gerek yok” demiyoruz ve detaylara iniyoruz! İşte bu bir amme hizmeti!

Bu alanda aktif ve planlanmış odaları görebiliyorsunuz. Odada kaç kişi olduğu ve konuşmacıların kim olduğu bilgisi de var. Anasayfada yer alan odalar takip ettiğiniz kişilere göre şekilleniyor ve takipçilerinizden biri, bir odaya girdiğinde ya da bir sohbet odası başlattığında size bildirim geliyor. Bildirimlerinizi aynı zamanda sağ üst bölmedeki çan işaretinden inceleyebiliyorsunuz. Bu uygulamanın en güzel yanlarından biri de bildirim sıklığını belirleyebiliyor olmanız.

Sağ üst köşede yer alan büyüteç sizin kaşiflik alanınız. Kişileri ve odaları stalklayabilir, arkadaşlarınıza erişebilirsiniz. İlgi alanlarınızı şekillendirmek için uğrayacağınız yer yine burası.

Takvim simgesi sizi planlanmış sohbet odalarına götürür. “Yakında güzel bir sohbet var mı” dediklerinizi bu alandan inceleyebilir, çan işaretiyle hatırlatıcıyı aktifleştirebilirsiniz.

 

Bakalım neler varmış?

Anasayfada gördüğümüz bir odaya girelim. İşte “Günaydın Clubhouse” odası… Gerçekten gün aydın mı? Neyse, biz işimize dönelim. Üst bölümde yer alan kişiler, bu odanın konuşmacıları. Fotoğrafının altında yeşil yıldız gördüğünüz kişiler ise bu odanın moderatörleri. Peki o süslü kukuleta ne? “Sen yenisin galiba…” Uygulamada henüz 1 haftayı doldurmamış kullanıcılar bu kukuletayla geziyor ve kıdemli olunca kurtuluyor. Konuşmacıların hemen altında “Followed by the speakers” bölümü var. Buradaki kullanıcılar dinleyiciler, ancak konuşmacıların takip ettiği kişiler olduğu için üstte duruyorlar. Aşağı indikçe odadaki tüm dinleyicileri görebiliyorsunuz.

Sağ allta yer alan el kaldırma işareti ise “Ben de konuşcam ya!” diyenler için. Moderatör izin verdiği sürece konuşmacı olarak üst bölmede yer alabiliyor dilediğiniz gibi(!) fikirlerinizi dile getirebiliyorsunuz.

 

Benim de bir odam olsa…

“Tamam ya çözdüm, izle şimdi”

Üç tür oda oluşturabiliyorsunuz; open room, social room ve closed room. Konuşmaya herkes katılsın istiyorsanız open room, sadece takip ettiğiniz kişiler katılsın istiyorsanız social room, belirlediğiniz kişiler katılsın istiyorsanız closed room seçeneklerini tercih edebilirsiniz. “Add a Topic” sekmesinden odanıza bir isim belirleyebilirsiniz.

Sağ üst köşede yer alan “…” simgesinden “End Room” seçeneğiyle konuşmayı sonlandırabiliyorsunuz.

Sizinle gizli bir oda açalım mı? Closed room için dokunun, istediğiniz kişileri davet edin ve sohbete başlayın. Sağ altta yer alan mikrofon simgesini açıp kapayarak gürültü kirliliğinin önüne geçebiliyorsunuz. “+” sekmesiyle konuşmaya başka kişileri davet edebiliyorsunuz.

 

Clubhouse 101 etabının sonuna geldiniz. Tebrikler! Kim bilir belki açacağınız odalarda “Unico Digital’in askerleriyiz” diyerek bize göz kırpmak istersiniz. Seve seve gelir sohbeti ballandırırız. Hadi muhabbetle!

Arkadaşlarınla Paylaş!
Menü