Instagram Algoritması 2021

Geçtiğimiz Ekim ayında 10. yaşını dolduran Instagram, günümüzde sosyal medya pazarlamasının en ilgi çeken araçlarından biri haline geldi. Özellikle içinde bulunduğumuz pandemi döneminden dolayı artık markaların ilgi odağı olan Instagram’ın algoritması ne kadar karmaşık ve anlaşılması güç olsa da, nasıl çalıştığını anlamak doğru bir içerik stratejisi oluşturmak açısından büyük önem taşıyor. 

Instagram postları için gönderi algoritması altı kriteri baz alarak çalışıyor. Bu kriterler; ilgi, ilişki, zamanlama, sıklık, takip etme ve kullanım şekli. 

İlgi: Instagram algoritması hem mevcut takip ettiğiniz kişileri hem de geçmişte beğendiğiniz hesapları izler ve bu şekilde profilinizin neye ilgi duyduğunu detaylı bir şekilde takip eder. Yaptığı analiz sonucunda nasıl gönderileri beğeneceğinize sizin yerinize karar verir ve önünüze o kategorilerdeki paylaşımları çıkarır.

İlişki: Algoritma, sürekli etkileşim halinde olduğunuz hesaplar başta olmak üzere tanıdığınız ve önemsediğiniz hesapları önünüze daha sık çıkarır. Beğendiğiniz postlar, DM yoluyla iletişim kurduğunuz hesaplar, arama kısmında aradığınız hesap isimleri veya etiketler Instagram algoritması için çok önemlidir.

Zamanlama: Gönderilerinizi paylaşmak için en iyi zamanlamayı bulmak, üstün ve öncelikli hesaplar arasında yükselmenizi sağlar. İstatistikler ne kadar iyi ve doğru takip edilirse hesabınızın potansiyel kullanıcıların önüne çıkması daha kolay olacaktır.

Sıklık: Instagram algoritması akışınızı kronolojik olarak güncellemek ister. Yani Instagram’a ne kadar sık girerseniz akışınız o kadar güncel ve hareketli olacaktır. Instagram uygulamasını az kullanıyorsanız, algoritma takip ettiğiniz kişilerin bazı gönderilerini akışınızda gizleyebilir. Bunun nedeni, Instagram’a yeteri kadar girmediğiniz için algoritmanın size sadece beğeneceğinizi düşündüğü gönderileri sunmasıdır.

Takip etme: Çok fazla kişiyi takip ediyorsanız bu durum, akışınızda çok fazla gönderinin yer alması gerektiği anlamına gelir. Algoritma bu durumda muhtemelen çok daha seçici davranacaktır. Bu nedenle takip ettiğiniz birçok profilin paylaşımını kaçırabilirsiniz.

Kullanım şekli: Uygulamada çok fazla zaman geçirirseniz bütün akışınız güncelliğini yitirebilir. Bu durumda Instagram size ilginizi çekebilecek yepyeni hesaplar ve gönderiler önermeye başlar.

Bu bilgiler doğrultusunda pazarlama stratejileri geliştirerek marka kimliğinize en uygun yolu deneme yoluyla bulabilirsiniz. Her sayfa ve takipçi kitlesi kendine özeldir, reaksiyonlarınızı ölçün ve istatistiklerinizi yorumlayın.

Arkadaşlarınla Paylaş!
Menü