Eşref Saati 2021: Sosyal Medyada Ne Zaman Paylaşım Yapılmalı?

Sosyal medya hesabınız varsa, güzel içerikler üretmek ve paylaşmak en büyük temenniniz olabilir. Tabi bu paylaşımların olabildiğince en yüksek etkileşim oranına sahip olması da bir diğer temenni… Sosyal medya paylaşım saatleri, içeriğinizin daha fazla kullanıcıya erişmesini sağlayan en büyük parametrelerden biri. Peki hangi saatler daha avantajlı? Gelin mecra bazında inceleyelim.

Instagram’da Ne Zaman Paylaşım Yapılmalı?

Pazartesi 10.00 ve 16.00 saatleri paylaşım yapmak için en uygun saatler. Pazartesi sendromunu atlatmak için sosyal medyada turlayan ve iş çıkışı trafik senfonisinde “Neler varmış?” diye bakan kişilerin karşısına çıkma şansınız epey yüksek.

Salı günü gece 02.00-09.00, Çarşamba günü 07.00-08.00 ve gece 23.00 saatleri de paylaşım için oldukça ideal saatler. Perşembe günü en çok vakit geçirilen zaman 13.00 ve 19.00’a, cuma günü ise bu zaman dilimi 13.00-15.00’a denk geliyor.

Cumartesi günü çoğumuz için hayat bi’ nebze de olsa geç başlıyor. Bu yüzden sabah 11.00 ve akşam 19.00-20.00 saatleri en uygun saatler. Pazar gününün dinamiği ise nispeten daha farklı, sabah 07.00-08.00 ve 16.00 paylaşım için oldukça elverişli.

Ya Facebook?

Facebook kitlesinin son 5 yılda geçirdiği değişim yadsınamaz, dolayısıyla bu değişim saatlere de yansımakta. Bu mecranın parlayan günleri perşembe ve cuma. Paylaşım yapmak için özellikle 13.00-16.00 dilimini kaçırmamak gerekiyor. 24.00-12.00 arası adeta ölü zaman desek, sert olur mu? Belki de olmaz, iyi geceler saygı değer boomerlar!

Yürüyen Tweetler Ne Zaman Atılır?

Twitter, ailenin haylaz ve asi çocuğu. Burada takılan belirli bir tayfa, gece-gündüz online olacaktır ve eğer siz onları hedeflediyseniz saatlerin pek de bir hükmü olmaz. Ancak ve ancak burada genellemeler konuşur! Bu sebeple en yüksek etkileşim alabileceğiniz saatleri şuraya bırakalım: 12.00-18.00

Siz Özelsiniz, Takipçileriniz de Öyle…

Yeteri kadar genelleme yaptıysak şimdi derine inebiliriz. Her hesap kendine hastır (bazıları hariç). Bu yüzden yaratıcı çalışmalarınız ve paylaşım saatleriniz de takipçilerinize özel olmalı. Bunu kavrayabilmek için kitlenizin özelliklerini çok iyi derecede benimsemiş olmanız gerekiyor. Popüler trendlere katılıp “güncel marka” imajı çizmek istiyor olabilirsiniz, ancak bu takipçileriniz tarafından “Bu ne yapmış ya?” algısıyla karşılanabilir. Kitlenizin etkileşim oranlarını hesaba katarak kendiniz için özel bir takvim yaratmak sizin elinizde ya da bir profesyonele danışmak… İşte ikinci adımda biz devreye giriyoruz. Sosyal medya bizim işimiz, buyurun bir kahve içelim ve sizin için neler yapabileceğimize bir bakalım.

Bol etkileşim ve iş birliği dileğiyle…

Arkadaşlarınla Paylaş!
Menü