Koronavirüs Döneminde Dijital Pazarlama

Koronavirüs tüm dünyaya hızlı bir şekilde yayıldı ve dünyadaki hükümetler hala okulları, kamusal alanları ve sınırları kapatarak onu kontrol altına almaya çalışıyor. Bu, tüm işletmeleri etkiledi ve pazarlamacılar da stratejilerini bu duruma göre düzenlemek zorunda kaldılar.

İş konferansları, spor etkinlikleri ve konserler gibi fiziksel etkinlikler iptal edilince küresel pazarlar düşüş gösterdi. Çok büyük şirketler dahil birçok işletme evden çalışma yoluna gitti. Şimdi pazarlamacılar kendilerine bu değişikliklerin ne kadar kalıcı olduğunu soruyorlar.

  • Farklı Bir Tüketici: İnsanların evlerine kapanması, tüketicilerin çevrimiçi ortamlarda eskisinden daha fazla zaman geçirmelerine yol açtı. İşletmeler virüsün etkilerini hissediyor ve şirketler birbiri ardına kesintiler yapıyor. Çoğu pazarlamacı bu tür belirsiz bir gelecekte hangi yolu seçeceğini düşünüyor.
  • Pazarlamacıların Tepkileri: Son araştırmalar pazarlamacıların %61’inin kısa vadeli medya stratejilerini değiştirdiğini göstermiştir. Ancak, sadece %9’u uzun vadeli değişiklikler yapıyor. Aynı çalışmadaki pazarlamacılar daha çevrimiçi bir yaklaşım sergileyeceklerini açıkça belirttikleri için çevrimdışı medyadan çevrimiçi ortama hafif bir geçiş söz konusu.
  • Esnek Kanallara Geçiş: Bütçelerde bir düşüş gören pazarlamacılar programlı reklamcılık gibi daha ucuz ve daha esnek kanallara doğru ilerleyen bir yol izliyorlar. Dijital görüntülü reklamlar, sosyal medya ve çevrimiçi videolar, kısa vadeli medya planında büyük olasılıkla artacak kanallardır.
  • Pandemi Sırasında Akılda Tutulması Gerekenler: Geleceğin belirsiz olması bu durumun sonsuza dek süreceği anlamına gelmez. Uzun vadeye odaklanmak ve yeni büyüme fırsatlarından uzak durmamak önemlidir.
  • Dijital Fırsatlar: Etkilenen birçok şirketin dijital pazarlama bütçelerini azaltmasıyla, BGBM ve TBM fiyatlarında %47’ye varan bir düşüş görüyoruz. Bu, bazı pazarlamacılar için öncekinden daha düşük maliyetle yeni müşteriler edinmek için ideal bir fırsattır. Tüketiciler haberleri okumak veya izlemek için her zamankinden daha fazla zaman harcıyorlar. Pazarlamacılar artık bu popüler web sitelerinde reklam yaparak, korona öncesi dönemden daha düşük bir maliyetle daha fazla tüketici yakalama fırsatına sahipler.
  • Yeni Müşteriye Uyum Sağlayın: Bir marka için, çevrimiçi varlık hiç bu kadar önemli olmamıştı. Günlük işlerinizi her zamanki gibi yapmaya çalışın. Hedef kitlenizi ve yaşam tarzlarının nasıl değiştiğini bulun ve onları nasıl hedeflemeniz gerektiğini planlayın. Hedef kitlenizin duygusal bağlamı nedir? Ne duymak istiyorlar? Onlarla nasıl iletişim kurmalısınız? Koronavirüsün müşterilerinizi nasıl değiştirdiğini ve taleplerini nasıl etkilediğini küçümsemeyin.
Arkadaşlarınla Paylaş!
Menü