Sosyal Medya İşinizi Nasıl Etkiler?

İşletmenizin ölçeği ne olursa olsun sosyal medya pazarlama stratejiniz diğer işletmelerle olan rekabetiniz için hayati önem taşıyor.
Rekabeti sürdürmek için işletmeler popüler sosyal medya platformlarından faydalanmak zorundadır. Bir işletmeyle iyi bir sosyal medya hizmeti deneyimi olan tüketicilerin %71’i işletmeyi başkalarına tavsiye ediyor. Sosyal platformlarla müşterilerinizle bağlantı kurabilir, marka bilinirliğini ve olası satışlarınızı artırabilirsiniz.

  • Sosyal Medyanın İşletmeler İçin Olumlu Etkileri

Sosyal medya, işletmeleri olumlu yönde etkiler ve kitlenizin sizi sosyal medyada bulması için bir fırsat sunar. Hedef kitlenize ulaşmanıza, onlarla etkileşimde kalmanıza ve sorgularına anında yanıt vermenize yardımcı olur. Sosyal medya sayfalarını izlemek, rekabetinizi değerlendirmenin harika bir yoludur. Aşağıda sizler için sosyal medyanın işletmeye olumlu etkilerini 8 başlık altında derledik.

  • Sosyal Medya, Çok Kanallı Müşteri Hizmetine Yeni Bir Boyut Ekler

Günümüz müşterileri, bir markayla etkileşim kurmak için kaynak olarak sosyal medyayı seçiyor. Araştırmalar tüketicilerin %42’sinin sosyal medyada bir saat içinde dönüş almayı beklediğini söylüyor.

Sosyal medya, mesajlaşma deneyimi sunmak için Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram, Whatsapp gibi farklı sosyal medya kanalları aracılığıyla size ulaşan müşterileri çekecek güçlü bir kanaldır.

  • Sosyal Medya Daha Büyük Kitlelere Ulaşmaya Yardımcı Olur

Pazarlamacıların neredeyse %90’ı sosyal medya pazarlamasının işletmeleri için trafiği artırdığını söylüyor. Marka bilinirliği oluşturmak ve müşterilerinizle iletişim halinde kalmak için ideal bir yoldur. Sosyal kanallar, iş haberlerini paylaşmaya ve sektörlerindeki öykü ve çalışmaları yayınlamaya izin verir. Ayrıca müşterilerinde güven oluşturur ve potansiyel müşterileri daha kolay çeker.

  • Sosyal Medya Pazarlaması Ekonomiktir

Sosyal medya pazarlaması daha hedefli bir reklam türü olarak algılanmaktadır ve bu nedenle marka bilinirliği yaratmada çok etkilidir. Sosyal medya kampanyaları, tek seferlik bir maliyetle çok sayıda paylaşım üretir, işletmeniz için daha fazla görüntüleme ve tanıtım oluşturur. Yayınladığınız bir mesajı paylaşan veya yeniden tweetleyen tek bir kişi yüzlerce hatta binlerce kişiye ücretsiz olarak ulaşabilir.

  • Sosyal Medya Müşteri Geribildirimi Toplamayı Sağlar

Sosyal medya platformları marka imajını, itibarını ve müşteriyle ilişkisini geliştirmek için müşterilerden ilk elden geri bildirim toplamaya olanak tanır. Müşteri duyulmuş, değer verilmiş gibi hissetmelidir ve bu onları mutlu eder. Bu nedenle, her yazıyı yanıtlamak, yorum yapmak ve sosyal mecraları marka gelişimi için en iyi şekilde kullanmak çok önemlidir.

  • Sosyal Medya Kullanıcı Etkileşimini Artırır

Bir sosyal medya varlığı oluşturmak, bunları kaliteli içeriklerle etkili bir biçimde sunmak büyük bir çaba gerektirir. Ancak sosyal medyaya yaptığınız yatırımdan elde edebileceğiniz en büyük fayda, potansiyel müşterilerinize bulundukları her yerde ulaşabilmektir.

  • Sosyal Müşteri Hizmetleri Yeni Nesil Pazarlamadır

Mükemmel bir müşteri hizmeti sunmak her işletme için en büyük önceliktir. Sosyal medyanın sağladığı iki yönlü iletişim, müşteri hizmetleri konusunda sizi hızlandırmak ve hedef kitlenize anında memnuniyet sağlamak için eşsiz bir fırsat sunar.

  • Sosyal Medya Marka Sadakatinizi Artırır

Marka sadakatini oluşturmak ve sürdürmek hayati önem taşır. Sosyal medya, sadakati ve savunuculuğu artırıp müşterilerinizle iyi ilişkiler kurmanıza yardımcı olur.

Marka sadakati geliştirmek sosyal medya üzerinde uzun vadeli katılım sağlar. Araştırmalar, 18 ila 24 yaş arasındaki kullanıcıların %66’sının sosyal medyada takip ettikleri markalara daha sadık olduğunu gösteriyor.

Eğer siz de bir işletme sahibiyseniz ve sosyal medyayı etkili kullanmak için bir uzman tavsiyesine ihtiyaç duyuyorsanız, Unico Digital her zaman yardımınıza hazır.

 

Arkadaşlarınla Paylaş!
Menü