Markalar İçin Yükselen Bir Mecra: Podcast

Geniş konu aralığı, erişim kolaylığı ve kişisel temas.

Podcast kavramı uzun süredir var ancak son dönemde daha görünür olduğu aşikar. Yukarıda da belirttiğimiz özellikler, podcastin yükseliş sebebini açıklar nitelikte. Bu yükseliş, elbette birçok markanın da ilgisini çekiyor. Yurt dışındaki markaların podcast örneklerini biliyoruz, Türkiye’de poscast kullanımı ne seviyede? Peki, podcast markalar için etkili bir mecra olabilir mi?

Podcast, kelime anlamıyla internet üzerinden erişilen görüntü ve ses dosyalarıdır.

Bu yazıda değineceğimiz podcastlerin özelliği ise kesinlikle ses formatı olmaları üzerine. iTunes, Spotify ve Deezer ve benzeri uygulamalar aracılığıyla içeriklerini duyuran yayıncılar, zamanla kitlelerini genişletirken aynı zamanda podcast pazarının gelişimine de katkıda bulundu. Uzayan trafik saatleri gibi atıl zamanlar ve videolu içeriklerin aksine aynı anda birçok şeyle ilgilenebilme özgürlüğü sunması podcastlere olan ilgiyi artırıyor. Şimdilerde podcast dizilerinden haberlere, spordan bilime birçok ilgi alanına özel içeriklere erişmek mümkün. Sesinizi kaydedebileceğiniz bir cihaza ve paylaşmaya değer bir fikre sahipseniz, siz de podcast yayını yapabilirsiniz.

Podcastin Türkiye Serüveni

Türkiye’de podcast sektörü henüz yeni geliştiği ve dolayısıyla yapılan araştırmaların sayısı kısıtlı olduğu için detaylı, geniş verilere sahip değiliz. Yeni araştırma şirketi PodioLab’ın hazırladığı “Podcast Dinleme Alışkanlıkları Anketi” aydınlatır nitelikte olan sayılı çalışmalardan. 12 yaş ve üzeri kullanıcıların katılımıyla hazırlanan bu çalışmaya göre katılımcıların %34,2’si 1-3 senedir düzenli olarak podcast dinliyor.

Katılımcıların podcast dinleme amacı:

  • %49,1’i yeni bilgiler edinmek.
  • %28,7’si kişisel eğitim.
  • %17,9’u gündemi takip etmek.

Katılımcıların yaş dağılımı ise şu şekilde:

  • %49,1: 25-34
  • %29,5: 18-24
  • %19,5: 35-44

Markalardan Başarılı Podcast Yayınları

eBay, “Open for Business” yayını ile bir iş fikrini tam teşekküllü bir şirkete dönüştürebilmenin yollarını anlatıyor. Doğrudan girişimcilere odaklanan bu yayın, eBay’in doğuşuna işaret ederken aynı zamanda marka mesajını da güçlendiriyor.

Podcast yayınlarını 2015’te kullanmaya başlayan Slack, bu alanda tecrübeli bir marka.  iTunes üzerinden erişime açık olan “Slack Variety Pack” yayını ile başarılı işletmeler ve onları oluşturan ekipler hakkında hikayeler anlatıyor. İşletmeler ve ekipler için verimli çalışmayı hedefleyen uygulama, mesajını doğrudan aktarabiliyor.

Gelecek, Microsoft için daima bir odak noktasıydı. “.future” markalı yayınıyla geleceğin rastgele değil, seçimlerimizle oluştuğunu vurguluyor ve geleceğin nasıl gelişebileceğini araştırıyor. İlgili yayına iTunes üzerinden ulaşmak mümkün.

Türkiye’de markalı podcast yayıncılığında öncü olan markalar arasında ise Yemeksepeti ve Storytell yer alıyor.

Bu yükselen mecrada yer almak istiyorsanız, mesajınız ile içeriğinizin uyuşmasına ve doğru hedef kitleye seslenmeye dikkat etmelisiniz. Bol şans!

Arkadaşlarınla Paylaş!
Menü