Pazarlamada Oyunlaştırma Nedir?

Pazarlama stratejileri, insan alışkanlıkları ve gündemin tonu ile güncelleniyor veya yeni yollar çiziliyor. Günümüzde pazarlama alanında başarılı olmak ve fark yaratmak için günlük dinamikleri, trendleri ve viral çalışmaları mutlaka takip etmek gerekiyor. Şimdilerin yeni ve etkin pazarlama trendi ise pazarlamada oyunlaştırma. Pazarlamada oyunlaştırma nedir ve bu yolu izleyen markalar kimlerdir gelin birlikte inceleyelim.

Oyunlaştırma; web sitesi, mobil uygulama, reklam kampanyası gibi platformlarda mevcutta bulunan kitleyi harekete geçirmek, sadakati sağlamak ve mevcut kitlenin referansıyla potansiyel kitleleri de bu platforma taşımak için oyun prensiplerinin bu platforma entegre edilmesidir. “Pazarlamada oyunlaştırma” basit tabirle, bir markanın iletişim kampanyasını oyun kurgusuyla hayata geçirerek hedef kitlesine duyurması ve marka bilinirliğini artırmasıdır. Bu yaklaşımda, oyunun ürün ve hizmetle alakalı olmasına gerek duyulmaz, iletişim kampanyasının tamamı değil bir parçası olarak görülür.

Bu strateji, oyunlarda bulunan motivasyon tekniklerinin uygulanmasıyla ilgi çekici bir alan yaratmayı ve kullanıcı deneyiminin etkisini artırmayı amaçlar. Platformlara eklenen ödül, yarış ve derecelendirme gibi tekniklerle insanlarda başarı, eğlence ve rekabet gibi duygular uyandırılarak kullanıma teşvik edilir.

Oyunlaştırma stratejisinin önceliği hedef kitleyi iyi analiz etmektir. Kitlenin hangi duygularla harekete geçtiği araştırılmalı ve yapılan işler incelenmelidir. Kullanıcıları platforma çekecek unsurlar ekleyerek en uygun zamana karar verilmelidir.

Türkiye ve Dünyadan “Pazarlamada Oyunlaştırma” Örnekleri

2009’un viral videolarından biri olan “Piano Stairs” pazarlamada oyunlaştırmanın ilk örneklerinden biri. Bu çalışmayla, bir metro istasyonunda obezite sorununa dikkat çekildi ve insanlar merdiven kullanımına teşvik edildi.

Swarm: Mobil uygulamalardaki ilk “oyunlaştırma” olarak görülebilir. Swarm, Mayor’luk sistemi ile insanların check-in yapmasını, yanındaki arkadaşını etiketlemesini ve bunun sonucunda arkadaşının da check-in yapmasını sağladı.

Yemek Sepeti: Türkiye’nin en kapsamlı oyunlaştırma projesi olarak kabul edilebilir. Rozet, seviye ve pozisyon gibi motivasyon tekniklerini kullanarak, kullanıcıları daha çok sipariş vermeye ve verdikleri siparişleri oylamaya teşvik ediyor.

Starbucks: Ödül tekniğinden yola çıkarak hazırlanan mobil uygulamada, müşterilerin her alışverişte çeşitli rozetler toplamasına, bu rozetlerle indirim ve bedava ürün kazanmasına olanak tanınıyor.

İyi planlanmış bir oyunlaştırma pazarlamasıyla; müşterilerinizi eğlenceli bir biçimde markanıza çekerek müşteri sadakatini güçlendirebilirsiniz. Aynı zamanda potansiyel müşterilerinizi tanıyarak ilerleyen süreçlerde kişiselleştirilmiş kampanyalar yaratabilirsiniz.

Arkadaşlarınla Paylaş!
Menü