Performans pazarlama nedir?

Performans pazarlama; reklam veren marka ya da müşterinin tıklama, görüntüleme ve dönüşüm gibi sadece sonuçlanmış ve hesaplanmış aksiyonları aldığında ödeme yaptığı bir reklam ve işletim sistemidir.

PPU (performans pazarlama uzmanı) İşletme, markaların büyüme hedeflerine ulaşmaları ve KPI rakamlarını tutturmaları için medya planları tasarlayan, reklam kampanyaları yöneten, dijital performans ölçümlemeleri yapan, ROI ve aksiyon odaklı çalışmalar gerçekleştiren bir dijital pazarlama uzmanıdır.

PPU markanın dijital mecralardaki hesaplarının yönetiminden ve sosyal mecraları kullanarak kanal karışımını çeşitlendirme yönetmeden sorumludur. Nokta atış ,spesifik kampanya sonuçlarına odaklanır ve pazarlama departmanının reklam performans faaliyetlerini yürütür.

 

PPU’nun sorumlulukları;
· Temel performans ölçütlerini karşılamak için kampanyaları planlamak, yürütmek ve yönlendirmek,
· Yatırım getirisini (ROI) verimli bir şekilde arttırmak için pazarlama faaliyetlerini sürekli olarak optimize etmek.
· Bütçe tahsis etmek, yönetmek ve reklam harcamalarında yapılan değişiklikleri analiz ederek ilgili birimlere önerilerde bulunmak,
· Pazarlama ekibiyle ortak çalışma yaparak A/B testlerine ve büyüme analizlerine rehberlik etmek, online ve offline kampanyalarda en iyi sonuçları almak için ölçeklendirme testleri yapmak ve yönlendirmek,
· Sesli arama, artırılmış gerçeklik (AR), sanal gerçeklik (VR) vb. yeni kanalları ve trendleri test etmek, uygulanabilirliğini sağlamak,
· Edinme Başına Maliyetleri (CPA) en üst düzeye çıkarmak ve yeni müşterileri en verimli şekilde ölçeklendirmek için pazarlama bütçesini optimize etmektir.

 

Başarılı bir performans pazarlama uzmanın bir eğitim ve zekaya sahip olması nitelik bakımdan gereklidir.
· Analitik Beceri: Bütçe yönetimi ile birlikte her bir mecra ve kanalın performans ölçümüne kadar farklı analitik fonksiyonları yerine getirebilmelidir. Bunun için gerekli olan güçlü analitik becerisine ve data odaklı problem çözme yeteneğine sahip olmalıdır.
· Stratejik Beceri: Kampanya kurgu ve yönetiminde verimli optimizasyon çalışmalarını gerçekleştirmek ve SEM, görüntülü reklam ağları, sosyal medya, satış ortaklığı vb. dikey çalışmaları gerçekleştirebilmek için stratejik düşünme ve taktik geliştirme yeteneğine sahip olmalıdır.
· Karar Verme Becerisi: Farklı kanallardan gelen anahtar performans metriklerini, kendi zihinsel kaynaklarını kullanarak doğru yorumlayabilmelidir. Bununla birlikte kriz anlarında doğru karar verebilme ve yönetebilme becerisine sahip olmalıdır.
· Teknik Beceri: Excel, G analitik, Social Animal, HubSpot, GetSocial, Facebook Reklam Yöneticisi, G adwords, vb. analiz ve veri tabanı araçlarında teknik bilgi ve pratik deneyim sahibi olmalıdır.

 

PPU alması gereken eğitimler;
Dijital pazarlama
Mobil pazarlama
Sosyal medya reklamcılığı
Görüntülü reklam ağları
E-mail pazarlama
İçerik pazarlaması
Arama motoru optimizasyonu
Arama motoru pazarlaması
Google Analytics
Google AdWords
Google Data Studio
Google Tag Manager
Dönüşüm optimizasyonu (ROI)
Programatik pazarlama
E-ticaret ve online pazarlama
Hedef kitle yönetimi
Bütçe planlama ve yönetimi

Arkadaşlarınla Paylaş!
Menü