Sosyal Medya Kampanyalarınız İçin İşe Yarayan Görseller Nasıl Seçilir?

Öğrenimin %80 görsel kaynaklı olduğunu biliyor muydunuz?

Sosyal medya mecralarında trafik oldukça sıkışık. Binlerce marka, milyonlarca kullanıcı, trilyonlarca içerik… Hal böyle olunca dikkat çekmek de epey zorlaşıyor. Doğru kitleye doğru mesajı iletmek işin sırrı. Ancak mesajı iletme biçimi en önemli sırrı. Bugün, bu sırlardan birine eğileceğiz; görsel seçimi.

Sosyal medyada yalnızca metinlerle var olamazsınız, muhakkak etkileyici bir görsele ihtiyacınız olacaktır. Pazarlama firması MDG Advertising, bir görselle eşleştirilen içeriğin, görsel içermeyen içeriğe göre ortalama %94 daha fazla görüntüleme aldığını keşfetti. Hubspot, B2C ve B2B şirketlerinden gelen 8.000 farklı gönderiyi analiz etti ve görselli Facebook durumlarının yalnızca metin olan durumlara göre %53 daha fazla beğeni ve %104 daha fazla yorum aldığını bildirdi.

Pazarlama faaliyetleriniz için sosyal medya kullanıyorsanız, bu gönderileri görsellerle eşleştirmeniz gerekir. Çünkü yapılan araştırmalar, metinlerden ziyade görsellerin dikkate alındığını vurguluyor. Peki doğru görsel nasıl seçilir?

İçeriğinizle alaka kurun.

Nasıl bir mesaj vermek istiyorsunuz? İşte görsel seçiminde aklınızda bulundurmanız gereken ilk soru bu. Cevabınız seçiminizi etkilemelidir. Kurumsal yaşama seslenen bir markaysanız sokak stilleri sizinle ne kadar alakalı olabilir? Hedef kitlenizin ilgisini çekebilecek görselleri uygun metinlerle eşleştirmek sizi bir adım öne taşır.

Lisans haklarından haberdar olun.

Evet, internet özgür bir ortam ancak bu her şeye izinsiz erişim sağlayacağınız anlamına gelmiyor. Karikatürler, stok fotoğraflar/videolar ve birçok materyal telifli olabilir. İzinsiz kullanmanız durumunda şok edici bir davayla karşılaşma ihtimaliniz her zaman yüksektir. Tek bir yasal seçeneğiniz var; kullanmak istediğiniz materyalin pazarlama hakları için ödeme yapmak. Tabii, ücretsiz ve lisanssız olarak kullanıma sunulmuş materyaller sunan birçok web sitesinden bahsedebiliriz. Dilerseniz bu konuya başka bir yazıda değinelim. (Eğer çok isterseniz, Unico Digital’in Instagram hesabından bize baskı yapabilirsiniz.)

Doğru ölçüler kullanın.

Hep diyoruz, her mecranın dinamiği farklıdır. Kitlesi, jargonu, arayüzü ve doğal olarak içerik üretme biçimleri… İçerik üreteceğiniz mecranın görsel boyutlarını araştırmalı, içeriğinizi bu ölçülere göre hazırlamalısınız. Aksi takdirde otomatik olarak kesilmiş, harcanmış bir içerik elde edersiniz. Bu durum, mesajınızı iletememenize ve “kaçıncı yüzyıldayız ya” tepkilerine sebep olabilir.

O halde biraz da sıklıkla kullanılan mecraların ölçülerine değinelim, ne dersiniz? İnstagram Story boyutunuz 9:16 formatında olmalı, 1080×1920 piksel en ideal ölçüdür. IGTV kapak fotoğraflarınız için 420×650 piksel çözünürlük işinize yarayacaktır. Instagram postları için en sık kullanılan ölçü 1080×1080 ancak yatay görseller için 1080×608 tercih edilebilir. Son zamanlarda en sık kullanılan ve ideal bulunan dikey ölçü ise 1080×1320 pikseldir. Twitter kapak fotoğrafı boyutu 1500×500 px, paylaşım boyutu ise 1024×512 pikseldir. Linkedin kapak fotoğrafı boyutu kişisel hesaplarda 1584 x 396 px, şirket hesaplarında ise 1536 x 768 px olarak kullanılır.

Görselin kalitesine önem verin.

“Bu fotoğraf tost makinesiyle mi çekildi?” yorumlarını hatırlayın. Artık herkes akıllı telefon sahibi ve doğal olarak bir fotoğraf makinesi sahibi. Hal böyleyken fotoğraf ve görsel konusundaki eşikler oldukça yükseldi. Kullandığınız görselin yüksek çözünürlüğe sahip olması şart, şart ve şart. Estetik ve dikkat çekici bir içerik oluşturmak istiyorsanız bu maddeyi özellikle dikkate almalısınız.

Doğru bir strateji belirlemek, buna uygun görsel seçmek, metin hazırlamak, uygulamak ve raporlamak profesyonellik gerektiren ayrı departmanları işaret eder. Tüm bunları tek başınıza yapmak için zamanınız olmayabilir ve kendi ekibinizi kurmak tahmininizden daha pahalıya mal olabilir. Markanızın dijital ihtiyaçları için Unico Dijital’in profesyonel ekibinden yararlanarak tasarruf etmeye başlayın.

%20 kuralına uyun.

Sosyal mecraların içerik üreticiler için sunduğu bazı kurallar ve iyileştirme önerileri bulunur. Bunlardan en önemlisi %20 kuralıdır. Bu kural, görselin yalnızca %20’lik bölümünde metin kullanılması gerektiğini ifade eder. Görselinizi metinle boğmak, doğru bilinen bir yanlışı da açığa çıkarır; aşırı metin kullanımı tüketiciyi bilgilendirmez, sadece sıkar.

Arkadaşlarınla Paylaş!
Menü